Campionatul European de Atletism din 2006
| ||||
Stadionul Ullevi | ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 19 | |||
Gazda | Suedia | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 1.263[1] | |||
Pentru ediția actuală, vedeți : 2006 European Athletics Championships – women's 100 metres hurdles[*][[2006 European Athletics Championships – women's 100 metres hurdles |]] | ||||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul European de Atletism din 2010 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul European de Atletism din 2002 | ||||
Modifică date / text |
A 19-a ediție a Campionatului European de Atletism s-a desfășurat între 7 august și 13 august 2006 la Göteborg, Suedia. Au participat 1263 de sportivi, veniți din 48 de țări.[2]
Stadionul Olimpic
Probele au avut loc pe Stadionul Ullevi din Göteborg. Acesta a fost construit în anul 1958 pentru Campionatul Mondial de Fotbal din 1958. A găzduit și Campionatul Mondial de Atletism din 1995.
Rezultate
RM - record mondial; RE - record european; RC - record al competiției; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Francis Obikwelu (POR) | 9,99 RC | Andrei Epișin (RUS) | 10,10 RN | Matic Osovnikar (SLO) | 10,14 RN |
200 m | Francis Obikwelu (POR) | 20,01 RN | Johan Wissman (SWE) | 20,38 RN | Marlon Devonish (GBR) | 20,54 |
400 m | Marc Raquil (FRA) | 45,02 | Vladislav Frolov (RUS) | 45,09 | Leslie Djhone (FRA) | 45,40 |
800 m | Bram Som (NED) | 1:46,56 | David Fiegen (LUX) | 1:46,59 | Sam Ellis (GBR) | 1:46,64 |
1500 m | Mehdi Baala (FRA) | 3:39,02 | Ivan Heșko (UKR) | 3:39,50 | Juan Carlos Higuero (ESP) | 3:39,62 |
5000 m | Jesús España (ESP) | 13:44,70 | Mo Farah (GBR) | 13:44,79 | Juan Carlos Higuero (ESP) | 13:46,48 |
10 000 m | Jan Fitschen (GER) | 28:10,94 | José Manuel Martínez (ESP) | 28:12,06 | Juan Carlos de la Ossa (ESP) | 28:13,73 |
Maraton | Stefano Baldini (ITA) | 2:11:32 | Viktor Röthlin (SUI) | 2:11:50 | Julio Rey (ESP) | 2:12:37 |
110 m garduri | Staņislavs Olijars (LAT) | 13,24 | Thomas Blaschek (GER) | 13,46 | Andy Turner (GBR) | 13,56 |
400 m garduri | Periklis Iakovakis (GRE) | 48,46 | Marek Plawgo (POL) | 48,71 | Rhys Williams (GBR) | 49,12 |
3000 m obstacole | Jukka Keskisalo (FIN) | 8:24,89 | José Luis Blanco (ESP) | 8:26,22 | Bouabdellah Tahri (FRA) | 8:27,15 |
20 km marș | Paquillo Fernández (ESP) | 1:19:09 | Valeri Borcin (RUS) | 1:20:00 | João Vieira (POR) | 1:20:09 RN |
50 km marș | Yohann Diniz (FRA) | 3:41:39 | Jesús Ángel García (ESP) | 3:42:48 | Iuri Andronov (RUS) | 3:43:26 |
Ștafetă 4×100 m | Regatul Unit Dwain Chambers Darren Campbell Marlon Devonish Mark Lewis-Francis | 38,91 | Polonia Przemysław Rogowski Łukasz Chyła Marcin Jędrusiński Dariusz Kuć | 39,05 | Franța Oudéré Kankarafou Ronald Pognon Fabrice Calligny David Alerte | 39,07 |
Ștafetă 4×400 m | Franța Leslie Djhone Idrissa M'Barke Naman Keïta Marc Raquil | 3:01,10 | Regatul Unit Robert Tobin Rhys Williams Graham Hedman Tim Benjamin | 3:01,63 | Polonia Daniel Dąbrowski Piotr Kędzia Piotr Rysiukiewicz Rafał Wieruszewski | 3:01,73 |
Săritura în înălțime | Andrei Silnov (RUS) | 2,36 RC | Tomáš Janků (CZE) | 2,34 | Stefan Holm (SWE) | 2,34 |
Săritura în lungime | Andrew Howe (ITA) | 8,20 | Greg Rutherford (GBR) | 8,13 | Oleksi Lukașevîci (UKR) | 8,12 |
Săritura cu prăjina | Aleksandr Averbukh (ISR) | 5,70 | Tim Lobinger (GER) Romain Mesnil (FRA) | 5,65 | ||
Triplusalt | Christian Olsson (SWE) | 17,67 | Nathan Douglas (GBR) | 17,21 | Marian Oprea (ROM) | 17,18 |
Aruncarea greutății | Ralf Bartels (GER) | 21,13 | Joachim Olsen (DEN) | 21,09 | Rutger Smith (NED) | 20,90 |
Aruncarea discului | Virgilijus Alekna (LIT) | 68,67 | Gerd Kanter (EST) | 68,03 | Aleksander Tammert (EST) | 66,14 |
Aruncarea suliței | Andreas Thorkildsen (NOR) | 88,78 | Tero Pitkämäki (FIN) | 86,44 | Jan Železný (CZE) | 85,92 |
Aruncarea ciocanului | Olli-Pekka Karjalainen (FIN) | 80,84 | Vadim Deveatovski (BLR) | 80,76 | Markus Esser (GER) | 79,19 |
Decatlon | Roman Šebrle (CZE) | 8526 | Attila Zsivoczky (HUN) | 8356 | Aleksey Drozdov (RUS) | 8350 |
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Kim Gevaert (BEL) | 11,06 | Ekaterina Grigorieva (RUS) | 11,22 | Irina Habarova (RUS) | 11,22 |
200 m | Kim Gevaert (BEL) | 22,68 | Iulia Gușcina (RUS) | 22,93 | Natalia Rusakova (RUS) | 23,09 |
400 m | Vania Stambolova (BUL) | 49,85 | Tatiana Veșkurova (RUS) | 50,15 | Olga Zaițeva (RUS) | 50,28 |
800 m | Olga Kotlearova (RUS) | 1:57,38 | Svetlana Kliuka (RUS) | 1:57,48 | Rebecca Lyne (GBR) | 1:58,45 |
1500 m | Tatiana Tomașova (RUS) | 3:56,91 RC | Iulia Cijenko (RUS) | 3:57,61 | Daniela Iordanova (BUL) | 3:59,37 |
5000 m | Marta Domínguez (ESP) | 14:56,18 RC | Lilia Șobuhova (RUS) | 14:56,57 | Elvan Abeylegesse (TUR) | 14:59,29 |
10 000 m | Inga Abitova (RUS) | 30:31,42 | Susanne Wigene (NOR) | 30:32,36 | Lidia Grigorieva (RUS) | 30:32,72 |
Maraton | Ulrike Maisch (GER) | 2:30:01 | Olivera Jevtić (SER) | 2:30:27 | Irina Permitina (RUS) | 2:30:53 |
100 m garduri | Susanna Kallur (SWE) | 12,59 | Derval O'Rourke (IRL) Kirsten Bolm (GER) | 12,72 RN | ||
400 m garduri | Evghenia Isakova (RUS) | 53,93 | Fani Chalkia (GRE) | 54,02 | Teteana Tereșciuk-Antipova (UKR) | 54,55 |
3000 m obstacole | Alesia Turava (BLR) | 9:26,05 | Tatiana Petrova (RUS) | 9:28,05 | Wioletta Janowska (POL) | 9:31,62 |
20 km marș | Ryta Turava (BLR) | 1:27:08 | Olga Kaniskina (RUS) | 1:28:35 | Elisa Rigaudo (ITA) | 1:28:37 |
Ștafetă 4×100 m | Rusia Iulia Gușcina Natalia Rusakova Irina Habarova Ekaterina Grigorieva | 42,71 | Regatul Unit Anyika Onuora Emma Ania Emily Freeman Joice Maduaka | 43,51 | Belarus Yulia Nestsiarenka Natallia Safronnikava Alena Neumiarzhitskaya Aksana Drahun | 43,61 |
Ștafetă 4×400 m | Rusia Svetlana Pospelova Natalia Ivanova Olga Zaițeva Tatiana Veșkurova | 3:25,12 | Belarus Iuliana Jalnearuk Sveatlana Usovici Anna Kozak Ilona Usovici | 3:27,69 | Polonia Monika Bejnar Grażyna Prokopek Ewelina Sętowska Anna Jesień | 3:27,77 |
Săritura în înălțime | Tia Hellebaut (BEL) | 2,03 RC RN | Venelina Veneva (BUL) | 2,03 RC | Kajsa Bergqvist (SWE) | 2,01 |
Săritura în lungime | Liudmila Kolceanova (RUS) | 6,93 | Naide Gomes (POR) | 6,84 | Oksana Udmurtova (RUS) | 6,69 |
Săritura cu prăjina | Elena Isinbaeva (RUS) | 4,80 RC | Monika Pyrek (POL) | 4,65 | Tatiana Polnova (RUS) | 4,65 |
Triplusalt | Tatiana Lebedeva (RUS) | 15,15 | Hrysopiyi Devetzi (GRE) | 15,05 | Anna Pyatykh (RUS) | 15,02 |
Aruncarea greutății | Natallia Kharaneka (BLR) | 19,43 | Petra Lammert (GER) | 19,17 | Olga Ryabinkina (RUS) | 19,02 |
Aruncarea discului | Daria Pișcealnikova (RUS) | 65,55 | Franka Dietzsch (GER) | 64,35 | Nicoleta Grasu (ROM) | 63,58 |
Aruncarea suliței | Steffi Nerius (GER) | 65,82 | Barbora Špotáková (CZE) | 65,64 | Mercedes Chilla (ESP) | 61,98 |
Aruncarea ciocanului | Tatiana Lâsenko (RUS) | 76,67 RC | Gulfiya Khanafeyeva (RUS) | 74,50 | Kamila Skolimowska (POL) | 72,58 |
Heptatlon | Carolina Klüft (SWE) | 6740 RC | Karin Ruckstuhl (NED) | 6423 RN | Lilli Schwarzkopf (GER) | 6420 |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 12 | 12 | 11 | 35 |
2 | Germania | 4 | 5 | 2 | 11 |
3 | Franța | 4 | 1 | 3 | 8 |
4 | Spania | 3 | 3 | 5 | 11 |
5 | Belarus | 3 | 2 | 1 | 6 |
6 | Suedia | 3 | 1 | 2 | 6 |
7 | Belgia | 3 | 0 | 0 | 0 |
8 | Portugalia | 2 | 1 | 1 | 4 |
9 | Finlanda | 2 | 1 | 0 | 3 |
10 | Italia | 2 | 0 | 1 | 3 |
11 | Regatul Unit | 1 | 5 | 6 | 12 |
12 | Cehia | 1 | 2 | 1 | 4 |
13 | Grecia | 1 | 2 | 0 | 3 |
14 | Bulgaria | 1 | 1 | 1 | 3 |
Țările de Jos | 1 | 1 | 1 | 3 | |
16 | Norvegia | 1 | 1 | 0 | 2 |
17 | Israel | 1 | 0 | 0 | 1 |
Letonia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Lituania | 1 | 0 | 0 | 1 | |
20 | Polonia | 0 | 3 | 4 | 7 |
21 | Ucraina | 0 | 1 | 2 | 3 |
22 | Estonia | 0 | 1 | 1 | 2 |
23 | Danemarca | 0 | 1 | 0 | 1 |
Irlanda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ungaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Luxemburg | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Serbia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Elveția | 0 | 1 | 0 | 1 | |
28 | România | 0 | 0 | 2 | 2 |
29 | Slovenia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Turcia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 47 | 49 | 45 | 141 |
Participarea României la campionat
27 de atleți au reprezentat România.
- Marian Oprea – triplusalt - locul 3
- Nicoleta Grasu – disc - locul 3
- Claudia Ștef – 20 km marș - locul 5
- Adina Anton – lungime - locul 5
- Corina Dumbrăvean – 1500 m - locul 6
- Ioan Vieru – 4x400 m - locul 6 – 400 m - locul 10
- Vasile Boboș – 400 m - locul 25 – 4x400 m - locul 6
- Cătălin Cîmpeanu – 400 m - locul 28 – 4x400 m - locul 6
- Florin Suciu – 200 m - locul 33 – 4x400 m - locul 6
- Adelina Gavrilă – triplusalt - locul 7
- Angela Moroșanu – 200 m - locul 8 – 400 m garduri - locul 16
- Sergiu Ursu – disc - locul 9
- Cristina Casandra – 3000 m obstacole - locul 10
- Alexandru Mihăilescu – 110 m garduri - locul 11
- Constantina Tomescu – 10 000 m - locul 11
- Ana Maria Groza – 20 km marș - locul 11
- Silviu Casandra – 20 km marș - locul 15
- Liliana Popescu – 800 m - locul 15
- Felicia Moldovan – suliță - locul 16
- Bogdan Tudor – lungime - locul 17
- Gheorghe Gușet – greutate - locul 17
- Alina Gherasim – maraton - locul 17
- Mihaela Neacșu – 800 m - locul 19
- Mihaela Melinte – ciocan - locul 20
- Viorica Țigău – lungime - locul 21
- Daniel Donovici – triplusalt - locul 23
- Alina Militaru – lungime - locul 23
Participarea Republicii Moldova la campionat
Cinci atleți au reprezentat Republica Moldova.
- Ion Luchianov – 3000 m obstacole - locul 15
- Roman Rozna – ciocan - locul 20
- Inna Gliznuța – înălțime - locul 20
- Aleksandra Zelenina – lungime - locul 28 – triplusalt - locul 21
- Ivan Emilianov – greutate - locul 26
Note
- ^ Statistics Handbook (PDF) (în engleză)
- ^ en Statistics Handbook Arhivat în , la Wayback Machine., Asociația Europeană de Atletism, 2022
Legături externe
Materiale media legate de Campionatul European de Atletism din 2006 la Wikimedia Commons
- en EUROPEAN ATHLETICS CHAMPIONSHIPS - GÖTEBORG 2006
|