Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce 1992
Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce 1992 – czwarta edycja organizowanych przez IAAF mistrzostw świata juniorów odbyła się w stolicy Korei Południowej, Seulu (na stadionie Olimpijskim). Zawody rozegrano między 16 a 20 września. Dwa medale dla Polski zdobyli chodziarze Jacek Muller i jego brat bliźniak Grzegorz Muller.
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja: | Złoto: | Srebro: | Brąz: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Ato Boldon Trynidad i Tobago | 10.30 | Darren Campbell Wielka Brytania | 10.46 | Tony McCall Stany Zjednoczone | 10.49 |
200 m | Ato Boldon Trynidad i Tobago | 20.63 | Darren Campbell Wielka Brytania | 20.87 | Glen Elferink Południowa Afryka | 21.00 |
400 m | Deon Minor Stany Zjednoczone | 45.75 | Rikard Rasmusson Szwecja | 46.07 | Francis Ogola Uganda | 46.16 |
800 m | Benson Koech Kenia | 1:44.77 | Lee Jin-Il Korea Południowa | 1:46.34 | Brendan Hanigan Australia | 1:47.26 |
1500 m | Atoi Boru Kenia | 3:37.94 | Vénuste Niyongabo Burundi | 3:38.59 | Kevin Sullivan Kanada | 3:39.11 |
5000 m | Haile Gebrselassie Etiopia | 13:36.06 | Ismael Kirui Kenia | 13:36.11 | Hicham El Guerrouj Maroko | 13:46.79 |
10 000 m | Haile Gebrselassie Etiopia | 28:03.99 | Josphat Ndeti Kenia | 28:46.95 | Yasuyuki Watanabe Japonia | 28:52.89 |
110 m przez płotki | Jewgienij Pieczonkin WNP | 13.87 | Sven Göhler Niemcy | 13.98 | Igor Pintusewicz-Babiczew WNP | 14.08 |
400 m przez płotki | Ashraf Saber Włochy | 50.02 | Sammy Biwot Kenia | 50.75 | William Porter Stany Zjednoczone | 51.37 |
3000 m z przeszkodami | Mwangangi Muindi Kenia | 8:31.62 | Ayele Mezgebu Etiopia | 8:32.43 | Stephen Chepseba Kenia | 8:32:48 |
Chód na 10 000 m | Jefferson Pérez Ekwador | 40:42.66 | Jacek Muller Polska | 40:50.82 | Grzegorz Muller Polska | 41:12.28 |
4 X 100 m | Wielka Brytania Allyn Condon Darren Campbell Jamie Baulch Jason Fergus | 39.21 | Stany Zjednoczone George Page Milton Mallard Tony McCall Curits Johnson | 39.59 | Nigeria Tony Ogbeta Deji Aliu Uche Olisa Paul Egonye | 39.88 |
4 X 400 m | Stany Zjednoczone William Porter Milton Mallard Regan Nichols Deon Minor | 3:06.11 | Jamajka Gregory Haughton Edward Clarke Davian Clarke Carl McPherson | 3:06.58 | Japonia Hiroyuki Hayashi Tadashi Nishihata Tomonari Ono Takayuki Sudo | 3:06.66 |
Skok wzwyż | Steve Smith Wielka Brytania | 2.37 | Tim Forsyth Australia | 2.31 | Takahiro Kimino Japonia | 2.29 |
Skok o tyczce | Laurens Looije Holandia | 5.45 | Daniel Martí Hiszpania | 5.40 | Okkert Brits Południowa Afryka | 5.40 |
Skok w dal | Neil Chance Stany Zjednoczone | 7.89 | Robert Thomas Stany Zjednoczone | 7.84 | Iwajło Mładenow Bułgaria | 7.68 |
Trójskok | Yoelbi Quesada Kuba | 17.04 | Osiris Mora Kuba | 17.03 | Ndabazinhle Mdhlongwa Zimbabwe | 16.57 |
Pchnięcie kulą | Jurij Biłonoh WNP | 18.46 | Manuel Martínez Hiszpania | 18.14 | Ralf Kahles Niemcy | 17.97 |
Rzut dyskiem | Brian Milne Stany Zjednoczone | 58.28 | Frits Potgieter Południowa Afryka | 56.28 | Marek Bílek Czechosłowacja | 54.86 |
Rzut oszczepem | Aki Parviainen Finlandia | 76.34 | Boris Henry Niemcy | 76.04 | Konstadinos Gatsiudis Grecja | 75.92 |
Rzut młotem | Wadim Grabowo WNP | 73.00 | Alberto Sánchez Kuba | 69.78 | Andriej Jewgieniew WNP | 69.24 |
Dziesięciobój | Raúl Duany Kuba | 7403 | Bernhard Floder Niemcy | 7397 | Remco van Veldhuizen Holandia | 7313 |
Kobiety
Konkurencja: | Złoto: | Srebro: | Brąz: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Nikole Mitchell Jamajka | 11.30 | Jacqueline Poelman Holandia | 11.44 | Merlene Frazer Jamajka | 11.49 |
200 m | Hu Ling Chiny | 23.14 | Cathy Freeman Australia | 23.25 | Merlene Frazer Jamajka | 23.29 |
400 m | Magdalena Nedelcu Rumunia | 51.84 | Claudine Williams Jamajka | 52.03 | Ionela Tîrlea Rumunia | 52.13 |
800 m | Lu Yi Chiny | 2:02.91 | Chen Yumei Chiny | 2:03.14 | Kati Kovacs Niemcy | 2:03.81 |
1500 m | Liu Dong Chiny | 4:05.14 | Jackline Maranga Kenia | 4:08.79 | Li Ying Chiny | 4:09.04 |
3000 m | Zhang Linli Chiny | 8:46.86 | Gabriela Szabo Rumunia | 8:48.28 | Zhang Lirong Chiny | 8:48.45 |
10 000 m | Wang Junxia Chiny | 32:29.90 | Gete Wami Etiopia | 32:41.57 | Sally Barsosio Kenia | 32:41.76 |
100 m przez płotki | Gillian Russell Jamajka | 13.21 | Damaris Anderson Kuba | 13.43 | Svetlana Laukhova WNP | 13.55 |
400 m przez płotki | Georgeta Petra Rumunia | 58.03 | Erica Peterson Kanada | 58.09 | Wynsome Cole Jamajka | 58.15 |
Chód na 5000 m | Gao Hongmiao Chiny | 21:20.03 | Jane Saville Australia | 21:58.64 | Mika Ikatura Japonia | 22:25.58 |
4 X 100 m | Jamajka Gillian Russel Merlene Frazer Michelle Christie Nikole Mitchell | 43.96 | Stany Zjednoczone Benita Kelley Zundra Feagin Lesa Parker Marion Jones | 44.51 | Niemcy Katja Seidel Gabi Rockmeier Birgit Rockmeier Silke Lichtenhagen | 44.52 |
4 X 400 m | Rumunia Georgeta Petrea Mariana Florea Ionela Târlea Maria Magdalena Nedelcu | 3:31.57 | Jamajka Debbie-Ann Parris Catherine Scott Ellen Grant Claudine Williams | 3:32.68 | Niemcy Imke Köhler Wiebke Steffen Anita Oppong Silvia Steimle | 3:32.72 |
Skok wzwyż | Manuela Aigner Niemcy | 1.93 | Ina Gliznuta WNP Svetlana Zalevskaya WNP | 1.88 | ||
Skok w dal | Erica Johansson Szwecja | 6.65 | Nicole Devonish Kanada | 6.43 | Yu Huaxiu Chiny | 6.26 |
Trójskok | Anja Vokuhl Niemcy | 13.47 | Yamina Martínez Kuba | 13.42 | Ołena Howorowa WNP | 13.29 |
Pchnięcie kulą | Wang Yawen Chiny | 18.05 | Zhang Zhiying Chiny | 18.03 | Olga Ilyina WNP | 17.20 |
Rzut dyskiem | Bao Dongying Chiny | 58.34 | Zhang Cuilan Chiny | 57.10 | Sabine Fried Niemcy | 53.94 |
Rzut oszczepem | Claudia Isaila Rumunia | 63.04 | Yvonne Reichardt Niemcy | 61.48 | Heli Tolkkinen Finlandia | 60.12 |
Siedmiobój | Natalla Sazanowicz WNP | 6038 | Kathleen Gutjahr Niemcy | 5668 | Regla Cárdenas Kuba | 5602 |
Bibliografia
- GBRAthletics. [dostęp 2008-10-10]. (ang.).
- World Junior Championships 1992. wjah.co.uk. [dostęp 2016-03-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-21)]. (ang.).
- p
- d
- e