Sovjetunionen under Sommer-OL 1960
Sovjetunionen under De olympiske leker | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||
Sovjetunionen under Sommer-OL 1960 i Roma | ||||||||
Deltakere: | 283 (233 menn, 50 kvinner)[1] utøvere i 17 idretter | |||||||
Flaggbærer | Jurij Vlasov | |||||||
Medaljer: Rang: 1 | Gull 43 | Sølv 29 | Bronse 31 | Totalt 103 | ||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||
Sommerleker | ||||||||
1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 | ||||||||
Vinterleker | ||||||||
1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 | ||||||||
Andre relaterte deltakelser | ||||||||
Det russiske keiserdømmet(1900–1912) Samveldet av uavhengige stater (1992) Russland (1994–2016) Olympiske utøvere fra Russland (2018) Russiske utøvere (2020–2022) |
Sovjetunionen under Sommer-OL 1960. 284 sportsutøvere, 234 menn og 50 kvinner fra Sovjetunionen deltok i femten sporter under Sommer-OL 1960 i Roma. Det var tredje gangen som Sovjetunionen deltok i et sommer-OL, de ble beste nasjon med førtitre gull-, tjueni sølv- og trettien bronsemedaljer. Vektløfteren Jurij Vlasov var Sovjetunionens flaggbærer under åpningsseremonien.
Medaljer
1960 Roma | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Sovjetunionen | 43 | 29 | 31 | 103 |
Medaljevinnerne
Sovjetunionen under sommer-OL 1960 i Roma | ||||
---|---|---|---|---|
Medaljer | Utøver | Sport | Øvelse | Resultat |
Polina Astakhova | Turn | Skranke, damer | 19,616 | |
Albert Azarian | Turn | Ringer, menn | 19,725 | |
Ivan Bogdan | Bryting | Gresk-romersk stil, Supertungvekt | ||
Pjotr Bolotnikov | Friidrett | 10000 meter, menn | 13.43,4 | |
Viktor Busjujev | Vektløfting | Fjærvekt | 397,5 kg | |
Sergei Filatov på «Absent» | Hestesport | Dressur | 2144 poeng | |
Vladimir Golubnitsjij | Friidrett | 20 km kappgang, menn | 1.34.07,2 | |
Aleksej Gushchin | Skyting | 50 meter pistol | 560 | |
Oleg Karavaev | Bryting | Gresk-romersk stil, Bantamvekt | ||
Avtandil Koridze | Bryting | Gresk-romersk stil, Lettvekt | ||
Vera Krepkina | Friidrett | Lengdehopp, damer | 6,37 meter | |
Aleksander Kurynov | Vektløfting | Mellomvekt | 437,5 kg | |
Larisa Latynina | Turn | Frittstående, damer | 19,583 | |
Larisa Latynina | Turn | Mangekamp, damer | 19,583 | |
Evgenij Minajev | Vektløfting | Fjærvekt | 345,0 kg | |
Margarita Nikolajeva | Turn | Hopp, damer | 19,316 | |
Margarita Nikolajeva | Turn | Hopp, damer | 28,866 | |
Elvīra Ozoliņa | Friidrett | Spydkast, damer | 55,98 meter | |
Tamara Press | Friidrett | Kulestøt, damer | 17,32 meter | |
Nina Romasjkova | Friidrett | Diskos, damer | 55,10 meter | |
Vasilij Rudenkov | Friidrett | Sleggekast, menn | 67,10 meter | |
Viktor Shamburkin | Skyting | Rifle, tre stillinger | 1159 | |
Robert Shavlakadze | Friidrett | Høydehopp, menn | 2,16 meter | |
Ljudmila Sjevtsova | Friidrett | 800 meter, damer | 2.04,3 | |
Viktor Tsybulenko | Friidrett | Spydkast, menn | 84,64 meter | |
Boris Tsjaklin | Turn | Mangekamp, menn | 115,95 | |
Boris Tsjaklin | Turn | Bøylehest, menn | 19,375 | |
Boris Tsjaklin | Turn | Svingstang, menn | 19,400 | |
Boris Tsjaklin | Turn | Hopp, menn | 115,95 | |
Jurij Vlassov | Vektløfting | Tungvekt | 537,5 kg | |
Arkadij Vorobjev | Vektløfting | Mellomtungvekt | 472,5 kg | |
Viktor Zjdanovitsj | Fekting | Florett, menn | 7 | |
Timir Pinegin Fjodor Shutkov | Seiling | Starbåt | 7619 | |
Valentina Prudskova Aleksandra Zabelina Ljudmila Shishova Tatjana Petrenko Galina Goroksjova Valentina Rastvorova | Fekting | Florett lag, damer | ||
Viktor Zjdanovitsj Mark Midler Jurij Rudov Jurij Sisikin German Svesjnikov | Fekting | Florett lag, menn | ||
Polina Astakhova Lidija Ivanova Larisa Latynina Tamara Ljukhina Sofia Muratova Margarita Nikolajeva | Turn | Lagkonkurranse, damer | 382,320 | |
Polina Astakhova | Turn | Frittstående, damer | 19,532 | |
Larisa Latynina | Turn | Bom, damer | 19,233 | |
Trofim Lomakin | Vektløfting | Mellomtungvekt | 457,5 kg | |
Sofia Muratova | Turn | Mangekamp, damer | ||
Sofia Muratova | Turn | Hopp, damer | 28,565 | |
Sofia Muratova | Turn | Hopp, damer | 19,049 | |
Jurij Radonjak | Boksing | Weltervekt | ||
Valentina Rastvorova | Fekting | Florett, damer | 5 | |
Sergei Sivko | Boksing | Fluevekt | ||
Nikolai Sokolov | Friidrett | 3000 meter hinder, menn | 8.36,4 | |
Jurij Titov | Turn | Frittstående, menn | 19,325 | |
Boris Tsjaklin | Turn | Ringer, menn | 19,500 | |
Albert Asarjan Valeri Kerdemilidi Nikolai Miligulo Vladimir Portnoi Boris Tsjaklin Jurij Titov | Turn | Lagkonkurranse, menn | 572,70 | |
Juri Kornejev Jānis Krūmiņš Guram Minasjvili Aleksandr Petrov Valdis Mushnieks Cēzars Ozers Albert Valtin Gennadi Volnov Mikhail Semjonov Vladimir Ugresjelidse Maigonis Valdmanis Viktor Subkov | Basketball | Basketball, menn | Finalerunden: 57 - 81 64 - 62 78 - 70 | |
Viktor Agejev Givi Tsjikvanaja Leri Gogoladze Boris Gojkhman Jurij Grigorovskij Anatolij Kartasjov Vjatsjeslav Kurennoj Petre Msjvenieradze Vladimir Novikov Jevgenij Saltsyn Vladimir Semjonov | Vannpolo | Vannpolo, menn | ||
Polina Astakhova | Turn | Mangekamp, damer | ||
Evgenij Feofanov | Boksing | Lett mellomvekt | ||
Bruno Habārovs | Fekting | Kårde, menn | ||
Boris Lagutin | Boksing | Mellomvekt | ||
Larisa Latynina | Turn | Hopp, damer | 19,016 | |
Tamara Ljukhina | Turn | Skranke, damer | 19,399 | |
Sofia Muratova | Turn | Bom, damer | 19,232 | |
Vladimir Portnoi | Turn | Hopp, menn | 19,223 | |
Semjon Rshishtsjin | Friidrett | 3000 meter hinder, menn | 8.42.2 | |
Jurij Titov | Turn | Mangekamp, menn | 115,16 | |
Valentin Tsjernikov Guram Kostava Arnold Tsjernusjevisj Bruno Habārovs Aleksandr Pavlovskij | Fekting | Kårde lag, menn |
Referanser
- ^ «The USSR and Olympism» (PDF). Olympic Review. International Olympic Committee (84): 530–557. 1974. Arkivert fra originalen (PDF) 16. januar 2013. Besøkt 28. mars 2008.
Eksterne lenker
- (en) Soviet Union at the 1960 Roma Summer GamesArkivert 30. januar 2012 hos Wayback Machine. på Sports-reference.com/olympics