Liste over medaljevinnere under Sommer-OL 2008
Sommer-OL 2008 |
---|
|
IOC · COK · HKOK · BOCOG |
Liste over medaljevinnerne under Sommer-OL 2008 inneholder samtlige 1 881 medaljevinnerne fra Sommer-OL 2008 i Beijing, Kina. Kina vant flest gull under lekene med 51, mens USA vant flest medaljer med 110. Tilsammen 87 nasjoner vant medaljer, mens 55 nasjoner vant gull.
Innhold | ||
Referanser |
Badminton
Baseball
Basketball
Boksing
Bordtennis
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
Singel menn | Ma Lin Kina | Wang Hao Kina | Wang Liqin Kina |
Singel kvinner | Zhang Yining Kina | Wang Nan Kina | Guo Yue Kina |
Lag menn | Kina Ma Lin Wang Hao Wang Liqin | Tyskland Dimitrij Ovtcharov Timo Boll Christian Süß | Sør-Korea Yoon Jae-young Oh Sang-eun Ryu Seung-min |
Lag kvinner | Kina Guo Yue Wang Nan Zhang Yining | Singapore Feng Tianwei Li Jiawei Wang Yuegu | Sør-Korea Dang Ye-seo Kim Kyung-ah Park Mi-young |
Bryting
Menn
Fri stil
Vektklasse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
74 kg | Henry Cejudo USA | Tomohiro Matsunaga Japan | Radoslav Velikov Bulgaria Bessii Kuduchov Russland |
74 kg | Mavlet Batirov Russland | Vasyl Fedoryschyn Ukraina | Kenichi Yumoto Japan Seyedmorad Mohammadi Iran |
74 kg | Ramazan Sahin Tyrkia | Andrii Stadnik Ukraina | Otar Tushishvili Georgia Sushil Kumar India |
74 kg | Buvaysa Saytiev Russland | Soslan Tigiev Usbekistan | Murad Gaidarov Belarus Kiril Terziev Bulgaria |
74 kg | Revazi Mindorashvili Georgia | Yusup Abdusalomov Tadsjikistan | Taras Danko Ukraina Georgy Ketoev Russland |
74 kg | Shirvani Muradov Russland | Taimuraz Tigiyev Kasakhstan | Georgi Gogshelidze Georgia Khetag Gazyumov Aserbajdsjan |
74 kg | Artur Taymazov Usbekistan | Bakhtiyar Akhmedov Russland | David Musuľbes Slovakia Marid Mutalimov Kasakhstan |
Gresk-romersk stil
Vektklasse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
55 kg | Nazir Mankijev Russland | Rovschan Bajramov Aserbajdsjan | Roman Amoyan Armenia Park Eun-chul Sør-Korea |
60 kg | Islam-Beka Albiev Russland | Vitali Rahimov Aserbajdsjan | Nurbakit Tengisbajev Kasakhstan Ruslan Tijumenbajew Kirgisistan |
66 kg | Steeve Guenot Frankrike | Kanatbek Begaliev Kirgisistan | Armen Vardanjan Ukraina Mikhail Siamjonaw Belarus |
74 kg | Manuchar Kvirkelia Georgia | Chang Yongxiang Kina | Christophe Guenot Frankrike Yavor Yanakiev Bulgaria |
84 kg | Andrea Minguzzi Italia | Zoltan Fodor Ungarn | Nazmi Avluca Tyrkia |
96 kg | Aslanbek Chuschtov Russland | Mirko Englich Tyskland | Asset Mambetov Kasakhstan Adam Wheeler USA |
120 kg | Mijaín López Cuba | Chassan Baroev Russland | Mindaugas Mizgaitis Litauen Juri Patrikeev Armenia |
Kvinner
Fri stil
Vektklasse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
48 kg | Carol Huynh Canada | Chiharu Icho Japan | Maria Stadnik Aserbajdsjan Irini Merleni Ukraina |
55 kg | Saori Yoshida Japan | Xu Li Kina | Tonya Verbeek Canada Jackeline Renteria Colombia |
63 kg | Kaori Icho Japan | Alena Kartaschova Russland | Jelena Schalygina Kasakhstan Randi Miller USA |
72 kg | Wang Jiao Kina | Stanka Zlateva Bulgaria | Kyoko Hamaguchi Japan Agnieszka Wieszczek Polen |
Bueskyting
Fekting
Menn
Kvinner
Fotball
Menn
Kvinner
Friidrett
Menn
Kvinner
Hestesport
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
Dressur | Anky van Grunsven Nederland | Isabell Werth Tyskland | Heike Kemmer Tyskland |
Dressur lag | Heike Kemmer Nadine Capellmann Isabell Werth Tyskland | Hans Peter Minderhoud Imke Schellekens-Bartels Anky van Grunsven Nederland | Anne van Olst Prinsesse Nathalie Andreas Helgstrand Danmark |
Sprangridning | Eric Lamaze Canada | Rolf-Göran Bengtsson Sverige | Beezie Madden USA |
Sprangridning lag | McLain Ward Laura Kraut Will Simpson Beezie Madden USA | Jill Henselwood Eric Lamaze Ian Millar Mac Cone Canada | Christina Liebherr Pius Schwizer Niklaus Schurtenberger Steve Guerdat Sveits |
Feltritt | Hinrich Romeike Tyskland | Gina Miles USA | Kristina Cook Storbritannia |
Feltritt lag | Peter Thomsen Frank Ostholt Andreas Dibowski Ingrid Klimke Hinrich Romeike Tyskland | Shane Rose Sonja Johnson Lucinda Fredericks Clayton Fredericks Megan Jones Australia | Sharon Hunt Daisy Dick William Fox-Pitt Kristina Cook Mary King Storbritannia |
Håndball
Menn
Kvinner
Judo
Menn
Kvinner
Landhockey
Menn
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
Menn | Tyskland Philip Witte | Spania Francisco Cortes | Australia Jamie Dwyer |
Kvinner
Moderne femkamp
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
Menn | Andrey Moiseev Russland | Edvinas Krungolcas Litauen | Andrejus Zadneprovskis Litauen |
Kvinner | Lena Schöneborn Tyskland | Heather Fell Storbritannia | Victoria Tereshuk Ukraina |
Padling
Slalåm
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
C-1 menn | Michal Martikán Slovakia | David Florence Storbritannia | Robin Bell Australia |
C-2 menn | Pavol Hochschorner Peter Hochschorner Slovakia | Jaroslav Volf Ondřej Štěpánek Tsjekkia | Mikhail Kuznetsov Dmitry Larionov Russland |
K-1 menn | Alexander Grimm Tyskland | Fabien Lefèvre Frankrike | Benjamin Boukpeti Togo |
K-1 kvinner | Elena Kaliská Slovakia | Jacqueline Lawrence Australia | Violetta Oblinger-Peters Østerrike |
Sprint
Menn
Kvinner
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
K-1 500 | Inna Osypenko-Radomska Ukraina | Josefa Idem Italia | Katrin Wagner-Augustin Tyskland |
K-2 500 | Katalin Kovács Natasa Janics Ungarn | Beata Mikołajczyk Aneta Konieczna Polen | Marie Delattre Anne-Laure Viard Frankrike |
K-4 500 m | Fanny Fischer Nicole Reinhardt Katrin Wagner-Augustin Conny Waßmuth Tyskland | Katalin Kovács Gabriella Szabó Danuta Kozák Natasa Janics Ungarn | Lisa Oldenhof Hannah Davis Chantal Meek Lyndsie Fogarty Australia |
Roing
Kvinner
Seiling
Menn
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
Seilbrett | Tom Ashley New Zealand | Julien Bontemps Frankrike | Shahar Zubari Israel |
Laser | Paul Goodison Storbritannia | Vasilij Žbogar Slovenia | Diego Romero Italia |
470 | Nathan Wilmot Malcom Page Australia | Nick Rogers Joes Glanfield Storbritannia | Nicolas Charbonnier Oliver Bausset Frankrike |
Starbåt | Iain Percy Andrew Simpson Storbritannia | Robert Scheidt Bruno Prada Brasil | Fredrik Lööf Anders Ekström Sverige |
Kvinner
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
Seilbrett | Yin Jian Kina | Alessandra Sensini Italia | Bryony Shaw Storbritannia |
Laser | Anna Tunnicliffe USA | Gintarė Volungevičiūtė Litauen | Xu Lijia Kina |
470 | Elise Rechichi Tessa Parkinson Australia | Marcelien de Koning Lobke Berkhout Nederland | Fernanda Oliveira Isabel Swan Brasil |
Yngling | Sarah Ayton Sarah Webb Pippa Wilson Storbritannia | Mandy Mulder Annemieke Bes Merel Witteveen Nederland | Sofia Bekatorou Sofia Papadopoulou Virginia Kravarioti Hellas |
Åpen klasse
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
Finnjolle | Ben Ainslie Storbritannia | Zach Railey USA | Guillaume Florent Frankrike |
49er | Jonas Warrer Martin Kirketerp Danmark | Iker Martínez de Lizarduy Xabier Fernández Spania | Jan-Peter Peckolt Hannes Peckolt Tyskland |
Tornado | Antón Paz Fernando Echavarri Spania | Darren Bundock Glenn Ashby Australia | Santiago Lange Carlos Espínola Argentina |
Skyting
Menn
Kvinner
Softball
Stuping
Menn
Kvinner
Svømming
Menn
Kvinner
Sykling
Landevei
Banesykling
Terrengsykling
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
Menn | Julien Absalon Frankrike | Jean-Christophe Péraud Frankrike | Nino Schurter Sveits |
Kvinner | Sabine Spitz Tyskland | Maja Włoszczowska Polen | Irina Kalentieva Russland |
BMX
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
Menn | Māris Štrombergs Latvia | Mike Day USA | Donny Robinson USA |
Kvinner | Anne-Caroline Chausson Frankrike | Laëtitia Le Corguillé Frankrike | Jill Kintner USA |
Synkronsvømming
Taekwondo
Menn
Kvinner
Vektklasse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
49 kg | Wu Jingyu Kina | Buttree Puedpong Thailand | Dalia Contreras Riveiro Venezuela Daynellis Montejo Cuba |
57 kg | Lim Su-jeong Sør-Korea | Azize Tanrikulu Tyrkia | Diana Lopez USA Martina Zubčić Kroatia |
67 kg | Hwang Kyung-seon Sør-Korea | Karine Sergerie Canada | Sandra Šarić Kroatia Gwladys Épangue Frankrike |
+67 kg | Maria del Rosario Espinoza Mexico | Nina Solheim Norge | Sarah Stevenson Storbritannia Natália Falavigna Brasil |
Tennis
Triatlon
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
Menn | Jan Frodeno Tyskland | Simon Whitfield Canada | Bevan Docherty New Zealand |
Kvinner | Emma Snowsill Australia | Vanessa Fernandes Portugal | Emma Moffatt Australia |
Turn
Menn
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
Mangekamp lag | Chen Yibing Huang Xu Li Xiaopeng Xiao Qin Yang Wei Zou Kai Kina | Takehiro Kashima Takuya Nakase Makoto Okiguchi Koki Sakamoto Hiroyuki Tomita Kōhei Uchimura Japan | Alexander Artemev Raj Bhavsar Joe Hagerty Jonathan Horton Justin Spring Kai Wen Tan USA |
Mangekamp | Yang Wei Kina | Kōhei Uchimura Japan | Benoît Caranobe Frankrike |
Frittstående | Zou Kai Kina | Gervasio Deferr Spania | Anton Golotsutskov Russland |
Bøylehest | Xiao Qin Kina | Filip Ude Kroatia | Louis Smith Storbritannia |
Ringer | Chen Yibing Kina | Yang Wei Kina | Oleksandr Vorobiov Ukraina |
Hopp | Leszek Blanik Polen | Thomas Bouhail Frankrike | Anton Golotsutskov Russland |
Skranke | Li Xiaopeng Kina | Yoo Won-chul Sør-Korea | Anton Fokin Usbekistan |
Svingstang | Zou Kai Kina | Jonathan Horton USA | Fabian Hambüchen Tyskland |
Trampoline | Lu Chunlong Kina | Jason Burnett Canada | Dong Dong Kina |
Kvinner
Vannpolo
Vektløfting
Menn
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
56 kg | Long Qingquan Kina | Hoang Anh Tuan Vietnam | Eko Yuli Irawan Indonesia |
62 kg | Zhang Xiangxiang Kina | Diego Salazar Colombia | Triyatno Indonesia |
69 kg | Liao Hui Kina | Venceslas Dabaya-Tientcheu Frankrike | Tigran Gevorg Martirosyan Armenia |
77 kg | Sa Jae-hyouk Sør-Korea | Li Hongli Kina | Gevorg Davtyan Armenia |
85 kg | Lu Yong Kina | Andrei Rybakou Belarus | Tigran Vardan Martirosyan Armenia |
94 kg | Ilya Ilin Kasakhstan | Szymon Kołecki Polen | Khadjimourad Akkayev Russland |
105 kg | Andrei Aramnau Belarus | Dmitry Klokov Russland | Dmitry Lapikov Russland |
+105 kg | Matthias Steiner Tyskland | Evgeny Chigishev Russland | Viktors Ščerbatihs Latvia |
Kvinner
Øvelse: | Gull: | Sølv: | Bronse: |
48 kg | Chen Xiexia Kina | Sibel Özkan Tyrkia | Chen Wei-Ling Kinesisk Taipei |
53 kg | Prapawadee Jaroenrattanatarakoon Thailand | Yoon Jin-hee Sør-Korea | Nastassia Novikava Belarus |
58 kg | Chen Yanqing Kina | Marina Shainova Russland | O Jong Ae Kina |
63 kg | Pak Hyon Suk Nord-Korea | Irina Nekrassova Kasakhstan | Lu Ying-chi Kinesisk Taipei |
69 kg | Liu Chunhong Kina | Oxana Slivenko Russland | Natalya Davydova Ukraina |
75 kg | Cao Lei Kina | Alla Vazhednina Kasakhstan | Nadezhda Yevstyukhina Russland |
+75 kg | Jang Mi-ran Sør-Korea | Olha Korobka Ukraina | Mariya Grabovetskaya Kasakhstan |
Volleyball
Kilder
- «Results database». International Olympic Committee. Besøkt 7. juni 2009.
- «Schedules & results». The Official Website of the Beijing 2008 Olympic Games. 2008. Arkivert fra originalen 6. september 2008. Besøkt 7. juni 2009. Arkivert 19. september 2008 hos Wayback Machine.
- «Total Medals By Nation». Sports Illustrated. 2008. Besøkt 7. juni 2009.
Eksterne lenker
- (en) 2008 Summer Olympics medal winners – kategori av bilder, video eller lyd på Commons
- IOCs side om OL 2008
- (en) 2008 Beijing Summer Games Arkivert 6. desember 2008 hos Wayback Machine. på Sports-Reference.com