Hestesport under Sommer-OL 1980
Hestesport under Sommer-OL 1980. Hestesport var med på det olympiske programmet for 16. gang under OL-1980 i Moskva. Det ble konkurrert i tre disipliner; feltritt, dressur og sprangridning om seks olympiske titler, tre individuelle og tre i lag. Sovjetunionen ble beste nasjon med tre gullmedaljer.
Medaljer
Hestesport under Sommer-OL 1980 – Moskva | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1. | Sovjetunionen (URS) | 3 | 3 | 2 | 8 |
2. | Italia (ITA) | 1 | 1 | 0 | 2 |
Polen (POL) | 1 | 1 | 0 | 2 | |
4. | Østerrike (AUT) | 1 | 0 | 0 | 1 |
5. | Bulgaria (BUL) | 0 | 1 | 0 | 1 |
6. | Mexico (MEX) | 0 | 0 | 3 | 3 |
7. | Romania (ROU) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 6 | 6 | 6 | 18 |
Dressur
Individuelt
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | AUT | Elisabeth Theurer på «Mon Cherie» | 1370 |
2. | URS | Jurij Kovsjov på «Igrok» | 1300 |
3. | URS | Viktor Ugrijumov på «Sjkval» | 1234 |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | URS | Jurij Kovsjov på «Igrok» Viktor Ugrijumov på «Sjkval» Vera Misevitsj på «Plot» | 4383 |
2. | BUL | Petr Mandadschiew på «Schibor» Svetoslav Ivanov på «Aleko» Georgi Gadschev på «Vinimatelen» | 3580 |
3. | ROU | Anghelache Donescu på «Dor» Dimitru Velicu på «Decebal» Petre Roșca på «Debrist» | 3346 |
Sprangridning
Individuelt
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | POL | Jan Kowalczyk på «Artemor» | -8 |
2. | URS | Nikolai Korolkow på «Espadron» | -9,50 |
3. | MEX | Joaquin Pérez de la Heras på «AlymonyV» | -12 |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | URS | Wjatscheslaw Tschukanow på «Gepatit» Viktor Pogdanowski på «Topki» Viktor Asmajew på «Reis» Nikolai Korolkow på «Espadron» | -16,00 |
2. | POL | Marian Kozicki på «Bremen» Jan Kowalczyk på «Artemor» Wieslaw Hartman på «Norton» Janusz Bobik på «Szampan» | -32,00 |
3. | MEX | Joaquin Pérez de la Heras på «Alymony» Jesus Gomez Portugal på «Massacre» Valencia Tazzer på «Caribe» Alberto Valdes Lacarra på «Lady Mirka» | -39,25 |
Feltritt
Individuelt
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | ITA | Federico Roman på «Rossinan» | -108,60 |
2. | URS | Aleksander Blinov på «Galzun» | -120,80 |
3. | URS | Jurij Salnikov på «Pintset» | -151,60 |
Lagkonkurranse
Plass | Land | Rytter og hest | Poeng |
---|---|---|---|
1. | URS | Alexander Blinow på «Galzun» Juri Salnikow på «Pintset» Waleri Wolkow på «Zcheti» Sergei Rogoschin på «Gelespont» | -457,00 |
2. | ITA | Federico Roman på «Rossinan» Anna Casagrande på «Daleye» Mauro Roman på «Dourakine-4» Marina Sciocchetti på «Rohan de Lechereo» | -656,20 |
3. | MEX | Manuel Mendivil på «Remember» David Barcena på «Bombona» Soto José Pérez på «Quelite» Fabian Vázquez på «Cocaleco» | -1172,85 |
Eksterne lenker
- Resultater og profilside Arkivert 20. mai 2009 hos Wayback Machine. på sports-reference.com