Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut 2002
Uinnin lyhyen radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 2002 kuudennen kerran. Kilpailut pidettiin Saksan Riesassa 12.–15. joulukuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN.
Mitalistit
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Stefan Nystrand | 21,55 | Lorenzo Vismara | 21,66 | Rolandas Gimbutis | 21,74 |
100 m | Lorenzo Vismara | 47,33 | Jere Hård | 48,15 SE | Johan Kenkhuis | 48,23 |
200 m | Emiliano Brembilla | 1.45,39 | Květoslav Svoboda | 1.45,45 | Matteo Pelliciari | 1.45,79 |
400 m | Emiliano Brembilla | 3.40,60 | Juri Prilukov | 3.41,90 | Athanásios Oikonómou | 3.44,68 |
1 500 m | Juri Prilukov | 14.35,06 EE | David Davies | 14.42,51 | Christian Minotti | 14.51,43 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Thomas Rupprath | 23,66 | Stev Theloke | 24,29 | Darius Grigalionis | 24,62 |
100 m | Thomas Rupprath | 51,51 | Stev Theloke | 51,71 | Örn Arnarson | 51,91 |
200 m | Örn Arnarson | 1.54,00 | Stephen Parry | 1.54,11 | Gordan Kožulj | 1.54,50 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Oleh Lisohor | 26,94 | Mark Warnecke | 27,15 | Jens Kruppa | 27,36 |
100 m | Oleh Lisohor | 59,09 | Hugues Duboscq | 59,18 | Jarno Pihlava | 59,49 |
200 m | Davide Rummolo | 2.07,70 | Maxim Podoprigora | 2.09,87 | Richárd Bodor | 2.10,62 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Jere Hård | 23,47 | Miloš Milošević | 23,62 | Igor Martšenko | 23,75 |
100 m | Thomas Rupprath | 50,77 | Andri Serdinov | 51,57 | Igor Martšenko | 51,61 |
200 m | Stephen Parry | 1.52,91 | James Hickman | 1.53,02 | Ioan Gherghel | 1.55,49 |
Sekauinti | ||||||
100 m | Peter Mankoč | 53,05 | Jani Sievinen | 53,58 | Oleh Lisohor | 53,65 |
200 m | Jani Sievinen | 1.55,47 | Tamás Kerékjártó | 1.56,07 | Peter Mankoč | 1.56,28 |
400 m | Alessio Boggiatto | 4.07,44 | Jacob Carstensen | 4.08,80 | László Cseh | 4.08,96 |
Viestit | ||||||
4 × 50 m vapaauinti | Alankomaat Johan Kenkhuis Gijs Damen Ewout Holst Mark Veens | 1.26,41 | Italia Lorenzo Vismara Christian Galenda Michele Scarica Domenico Fioravanti | 1.26,63 | Ukraina Denys Sylantjev Oleksandr Volynets Oleh Lisohor Vjatšeslav Šyršov | 1.26,83 |
4 × 50 m sekauinti | Saksa Stev Theloke Jens Kruppa Thomas Rupprath Carsten Dehmlow | 1.34,72 ME | Suomi Jani Sievinen Jarno Pihlava Tero Välimaa Jere Hård | 1.35,69 SE | Ukraina Vjatšeslav Šyršov Oleh Lisohor Andri Serdinov Oleksandr Volynets | 1.36,46 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Alison Sheppard | 24,20 | Aljaksandra Herasimenja | 24,74 | Anna-Karin Kammerling | 24,98 |
100 m | Alena Poptšanka Martina Moravcová | 53,66 | – | – | Petra Dallmann | 54,03 |
200 m | Alena Poptšanka | 1.55,91 | Solenne Figuès | 1.56,26 | Josefin Lillhage | 1.56,57 |
400 m | Éva Risztov | 4.01,95 | Jana Klotškova | 4.04,50 | Hannah Stockbauer | 4.07,48 |
800 m | Éva Risztov | 8.14,72 EE | Flavia Rigamonti | 8.16,16 | Hannah Stockbauer | 8.20,92 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Antje Buschschulte | 27,62 | Ilona Hlaváčková | 27,75 | Janine Pietsch | 27,88 |
100 m | Antje Buschschulte | 58,60 | Ilona Hlaváčková | 59,61 | Sarah Price | 59,83 |
200 m | Sarah Price | 2.05,19 | Antje Buschschulte | 2.06,26 | Stanislava Komarova | 2.07,57 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Emma Igelström | 30,89 | Sarah Poewe | 30,90 | Janne Schäfer | 31,12 |
100 m | Sarah Poewe | 1.06,67 | Mirna Jukić | 1.07,11 | Ágnes Kovács | 1.07,97 |
200 m | Mirna Jukić | 2.21,66 | Sarah Poewe | 2.21,99 | Anne Poleska | 2.23,51 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Anna-Karin Kammerling | 25,78 | Lena Hallander | 26,74 | Vered Borochovski | 26,87 |
100 m | Martina Moravcová | 56,82 | Anna-Karin Kammerling | 57,94 | Mette Jacobsen | 59,09 |
200 m | Éva Risztov | 2.07,19 | Mette Jacobsen | 2.08,30 | Roser Vives | 2.08,40 |
Sekauinti | ||||||
100 m | Martina Moravcová | 1.00,21 | Alison Sheppard | 1.00,99 | Alenka Kejžar | 1.01,43 |
200 m | Jana Klotškova | 2.08,28 EE | Alenka Kejžar | 2.09,33 | Hanna Štšerba | 2.10,23 |
400 m | Jana Klotškova | 4.29,81 | Éva Risztov | 4.33,09 | Alenka Kejžar | 4.33,80 |
Viestit | ||||||
4 × 50 m vapaauinti | Ruotsi Josefin Lillhage Therese Alshammar Anna-Karin Kammerling Cathrin Carlzon | 1.38,65 | Valko-Venäjä Aljaksandra Herasimenja Hanna Štšerba Svjatlana H’ah’lova Alena Poptšanka | 1.39,03 | Saksa Antje Buschschulte Dorothea Brandt Petra Dallmann Janine Pietsch | 1.39,56 |
4 × 50 m sekauinti | Ruotsi Jennie Lind Emma Igelström Anna-Karin Kammerling Therese Alshammar | 1.48,42 | Saksa Janine Pietsch Sarah Poewe Nele Hofmann Antje Buschschulte | 1.49,25 | Alankomaat Suze Valen Madelon Baans Chantal Groot Marleen Veldhuis | 1.50,56 |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Saksa | 7 | 7 | 8 | 22 |
2 | Italia | 5 | 2 | 2 | 9 |
Ruotsi | 5 | 2 | 2 | 9 | |
4 | Ukraina | 4 | 2 | 3 | 9 |
5 | Iso-Britannia | 3 | 4 | 1 | 8 |
6 | Unkari | 3 | 2 | 3 | 8 |
7 | Slovakia | 3 | 0 | 0 | 3 |
8 | Suomi | 2 | 3 | 1 | 6 |
9 | Valko-Venäjä | 2 | 2 | 1 | 5 |
10 | Itävalta | 1 | 2 | 0 | 3 |
11 | Slovenia | 1 | 1 | 3 | 5 |
Venäjä | 1 | 1 | 3 | 5 | |
13 | Alankomaat | 1 | 0 | 2 | 3 |
14 | Islanti | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Tšekki | 0 | 3 | 0 | 3 |
16 | Tanska | 0 | 2 | 1 | 3 |
17 | Ranska | 0 | 2 | 0 | 2 |
18 | Kroatia | 0 | 1 | 1 | 2 |
19 | Sveitsi | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Liettua | 0 | 0 | 2 | 2 |
21 | Espanja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Israel | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kreikka | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Romania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 39 | 37 | 38 | 114 |
Lähteet
- Tulokset (englanniksi)
|