Best Production of a Musical (Intimate Theater) | Best Production of a Musical (Large Theater) |
- The Women of Brewster Place – Celebration Theatre
- Project Wonderland – Bootleg Theater
- The Story of My Life – Havok Theatre Company
- The Who's Tommy – The Chance Theater
- Sweeney Todd – The Production Company
| - Oedipus the King, Mama! – Troubadour Theater Company
- Carousel – Reprise Theatre Company
- Daddy Long Legs – Rubicon Theatre Company
- The Marvelous Wonderettes – Musical Theatre West
- Parade – Center Theatre Group: Mark Taper Forum
|
Best Production of a Play (Intimate Theater) – 2 winners | Best Production of a Play (Large Theater) |
- The Ballad of Emmett Till – Fountain Theatre
- Four Places – Rogue Machine Theatre
- Cousin Bette – The Antaeus Company
- Oedipus el Rey – The Theatre @ Boston Court
- Opus – Fountain Theatre
- Shaheed -- The Dream and Death of Benazir Bhutto – Stephanie Feury Studio Theatre
- Something Happened – Pacific Stages
| - Equivocation – Geffen Playhouse
- Awake and Sing! – A Noise Within
- Doubt – Rubicon Theatre Company
- Grace & Glorie – The Colony Theatre Company
- Through the Night – Geffen Playhouse
|
Lead Actor in a Musical – 3 winners | Lead Actress in a Musical |
- Josh Grisetti as J. Pierrepont Finch – How to Succeed in Business Without Really Trying – Reprise Theatre Company
- Brendan Hunt as Eldridge – Savin’ Up for Saturday Night – Sacred Fools Theater Company
- Robert J. Townsend as Thomas Weaver – The Story of My Life – Havok Theatre Company
- T. R. Knight as Leo Frank – Parade – Center Theatre Group: Mark Taper Forum
- Chad Borden as Alvin Kelby – The Story of My Life – Havok Theatre Company
- Norman Large as Sweeney Todd – Sweeney Todd – Musical Theatre West
- Kurt Andrew Hanson as Sweeney Todd – Sweeney Todd – The Production Company
| |
Lead Actor in a Play – 3 winners | Lead Actress in a Play – 2 winners |
- Bruce French as Andrew Crocker-Harris – The Browning Version – Pacific Resident Theatre
- Alan Mandell as Spooner – No Man's Land – Odyssey Theatre Ensemble
- Daniel Beaty – Through the Night – Geffen Playhouse
- Dakin Matthews as King Lear – King Lear – The Antaeus Company
- Justin Huen as Oedipus – Oedipus el Rey – The Theatre @ Boston Court
- Will Bradley as Brown – The Twentieth-Century Way – The Theatre @ Boston Court
- Robert Mammana as Warren – The Twentieth-Century Way – The Theatre @ Boston Court
| - Beth Grant as Grace – Grace & Glorie – The Colony Theatre Company
- Anna Khaja – Shaheed -- The Dream and Death of Benazir Bhutto – Stephanie Feury Studio Theatre
|
Featured Actor in a Musical | Featured Actress in a Musical |
| |
Featured Actor in a Play | Featured Actress in a Play |
| |
Acting Ensemble | Best Season |
| |
Director of a Musical | Director of a Play |
| |
Music Direction | Choreography |
- John Glaudini – Sweeney Todd – Musical Theatre West
- Lloyd Cooper – The Andrews Brothers – Cabrillo Music Theatre
- Michael Borth – The Marvelous Wonderettes – Musical Theatre West
- Tom Murray – Parade – Center Theatre Group: Mark Taper Forum
- David O – Songs and Dances of Imaginary Lands – Overtone Industries
- Michael Paternostro – The Story of My Life – Havok Theatre Company
- Richard Berent – Sweeney Todd – The Production Company
| |
Book for an Original Musical | Lyrics/Music for an Original Musical |
- John Caird – Daddy Long Legs – Rubicon Theatre Company
| - Paul Gordon – Daddy Long Legs – Rubicon Theatre Company
|
Playwrighting For An Original Play | |
- L. Trey Wilson – Something Happened – Pacific Stages
- Donald Freed – 1951-2006 – The Los Angeles Theatre Center (LATC)
- Jeffrey Hatcher – Cousin Bette – The Antaeus Company
- David Schulner – Forgiveness – Black Dahlia Theatre
- Luis Alfaro – Oedipus el Rey – The Theatre @ Boston Court
- Tom Jacobson – The Twentieth-Century Way – The Theatre @ Boston Court
- Del Shores – Yellow – Jd3atrical
| |
Lighting Design (Intimate Theater) | Lighting Design (Large Theater) |
- Jeremy Pivnick – Oedipus el Rey – The Theatre @ Boston Court
- Leigh Allen – Cousin Bette – The Antaeus Company
- Steven Young – God Save Gertrude – The Theatre @ Boston Court
- Brian Sidney Bembridge – The Good Book of Pedantry and Wonder – The Theatre @ Boston Court
- Elizabeth Harper – The Twentieth-Century Way – The Theatre @ Boston Court
- KC Wilkerson – Welcome Home, Jenny Sutter – The Chance Theater
- KC Wilkerson – The Who's Tommy – The Chance Theater
| |
Scenic Design (Intimate Theater) | Scenic Design (Large Theater) |
- Brian Sidney Bembridge – The Good Book of Pedantry and Wonder – The Theatre @ Boston Court
- Desma Murphy – As White as O – Road Theatre Company
- Jeff G. Rack – Black Coffee – Theatre 40
- Tom Buderwitz – Cousin Bette – The Antaeus Company
- Susan Gratch – God Save Gertrude – The Theatre @ Boston Court
- Katie Polebaum – Gogol Project – Bootleg Theater
- John Binkley – Oedipus el Rey – The Theatre @ Boston Court
| - Jeff McLaughlin – Grace & Glorie – The Colony Theatre Company
- John Iacovelli – Cave Quest – East West Players
- Stephen Gifford – Celadine – The Colony Theatre Company
- David Farley – Daddy Long Legs – Rubicon Theatre Company
- David Korins – The Pee-Wee Herman Show – AEG Live
- Snezana Petrovic – Songs and Dances of Imaginary Lands – Overtone Industries
- David Korins – The Wake – Center Theatre Group: Kirk Douglas Theatre
|
Sound Design (Intimate Theater) | Sound Design (Large Theater) |
- Peter Bayne – Opus – Fountain Theatre
- John Zalewski – Absinthe, Opium & Magic: 1920s Shanghai – Grand Guignolers
- David B. Marling – The Ballad of Emmett Till – Fountain Theatre
- Jason Duplissea – Blood and Thunder – Moving Arts
- Cricket S. Myers – Cousin Bette – The Antaeus Company
- Mark Wilson – Neighborhood 3 : Requisition of Doom – Sacred Fools Theater Company
- Rob Oriol – Oedipus el Rey – The Theatre @ Boston Court
| |
Costume Design (Intimate Theater) | Costume Design (Large Theater) – 2 winners |
- Teresa Shea – Project Wonderland – Bootleg Theater
- Vicki Conrad – Big River: The Adventures of Huckleberry Finn – Actors Co-Op/Crossley Theatre
- Joyce Ferrer – Black Coffee – Theatre 40
- A. Jeffrey Schoenberg – Children of the Night – Katselas Theatre Company
- A. Jeffrey Schoenberg – Cousin Bette – The Antaeus Company
- Kerry Hennessy – Gogol Project – Bootleg Theater
- Erika C. Miller – The Who's Tommy – The Chance Theater
| |